torsdag 27 september 2012

Genre: Skriftspråk - vardagsspråk, distans - närhet. Lektion 6

Lektionsmål: Förstå skillnaderna mellan genrerna nyhetsartikel och roman utifrån syfte, uppbyggnad och språkliga drag, genom att ...

Språkmål: Jämföra, analysera och diskutera muntligt och skriftligt skillnaderna i syfte, uppbyggnad och språkliga drag mellan genrerna.



        

Genre:  Nyhetsartikel                                             Genre: Skönlitteratur (roman)
Syfte: Informera                                                      Syfte: underhålla
Uppbyggnad: Besvarar de journalistiska             Uppbyggnad: Presentation av personer
frågorna:
När? var? hur? var? vem? Varför?                        och ett problem/ en  konflikt/ett brott
Berättarperspektiv: Distans, i tredje hand,         Berättarperspektiv: Vi är med
läsare och författare är utanför händelsen            i hela berättelsen. Vi hör tankar. Vi
                                                                                  upplever händelsen med offret.
Språk: Sakligt                                                         språk: målande 
Inga namn på inblandade (ynglingen)                  Namn på inblandade (Fredrik)
Många detaljer                                                       Inga detaljer
Övning 1 i grupper om 2-3: Skriv meningarna nedan med ett vardagsspråk.

Skriftspråk:  ''Yngling funnen medvetslös i sopcontainer''
Vardagsspråk:

Skriftspråk: ''Hans vänner uppger att de trodde han begett sig hem"
Vardagsspråk:

Vardagsspråk: Rolf säger att killen hade en pistol
Skriftspråk:

Vardagsspråk: Hans polare ville inte säga något när polisen snackade med dem.
Skriftspråk:

Övning 2 (helklass)
Så här står det i romanen:








I nyhetsartikeln står det:
"Strax efter midnatt lämnade han festen av okänd anledning"

Varför formuleras samma händelse så olika ?

torsdag 20 september 2012

Uppgift "Nyhetsartikeln"

Lektionsmål:
Läsa nyhetsartikeln om händelsen i boken samt göra uppgifterna nedan.

Språkmål:
Kunna läsa och reflektera kring de journalistiska frågorna (vad, var, hur, vem och när) i nyhetsartikeln. Kunna förklara typiska begrepp som är vanliga i nyhetsartiklar som handlar om brott. Kunna reflektera över nyhetsartikeln som genre och dess syfte samt dess språk och uppbyggnad.

Genomförande: Högläsning, genomgång på tavlan samt arbete i grupp om två eller tre.


A. Sedan ska vi läsa s. 14 i boken högt. Texten på den sidan är en tidningsartikel som handlar om incidenten på soptippen. Ni ska nu lära er mer om tidningsartikeln som genre och mer om språket i denna genre.

B.Men först vad betyder följande ord från artikeln. Arbeta två och två:
Obs! Strategier för att reda ut oklarheter och svåra ord gås först igenom av lärare.
Yngling
medvetslös
bar spår
talesman
säkrat spår
utredningstekniska skäl
utsatts för yttre våld
uppger
inte gått att höra
hans tillstånd bedöms som stabilt

C.Ni ska efter ni har läst och förklarat orden svara på några frågor om innehållet i texten:
1. Vem/vilka är det som nyhetsartikeln handlar om? Vilka personer nämns eller kommer till tals i artikeln?
2. Var utspelar sig det som hänt?
3. När utspelar sig det som hänt?
4. Hur har det hänt?
5. Vad handlar texten om? Sammanfatta kortfattat (högst två meningar)?

D. När ni har besvarat frågorna ovan ska nu nu fundera över följande frågor:
1. Varför skriver man inte ut Frediks namn i nyhetsartikeln?
2. Varför tror du att man inte vill gå in på detaljer när det gäller utredningen?
3. Varför tror du vill inte polisen uttala sig om det våld Fredrik blivit utsatt för?
4. Vad är syftet med en nyhetsartikel, tror du?
5. Hur skulle du beskriva det språk som artikeln är skriven med? Liknar språket det som du är van vid att läsa? Stryk under de meningar och ord i texten som du tror kan vara svåra.

E. Läs i häftet om nyhetsartikeln och gör uppgiften på s. 13.
Alla uppgifter och svar ska in på bloggen!
Lycka till!

söndag 9 september 2012

Lektion måndag den 10/9 och onsdag den 12/9

Uppgifter:

1. Högläsning av boken Prinsessan och Mördaren av Magnus Nordin, kap 1
2. Boksamtal (läsarorienterad läsförståelse)
3. Träna på lässtrategin att reda ut oklarheter


Ämnesmål: Läsa första kapitel i boken Prinsessan och mördaren samt samtala om boken. Träna på lästrategin "att reda ut oklarheter."
Språkmål: Ta till sig innehållet genom högläsning och att aktivt tillsammans med läraren använda lässtrategin samt att samtala enligt frågorna nedan. Kortskriva enligt mall om bokens fortsättning genom att förutspå.

Ni ska tillsammans läsa det första kapitlet ur Magnus Nordins Prinsessan och mördaren. Ni ska få se hur väl era förutsägelser av boken genom att endast studera bokens omslag passar in.

Vi ska läsa högt och under läsningens gång ska ni får testa lässtrategin "Att reda ut oklarheter" som är viktig för förståelsen av den text man läser. Jag vill att ni så fort ni tycker något verkar konstigt i boken. Det kanske är något ni inte förstår, ett ord eller en hel mening som ni tycker verkar obegripligt, att ni säger till direkt så vi kan "reda ut" tillsammans.

Efter läsningen ska vi ha ett boksamtal där vi pratar om hur var och en av er uppfattade texten. Läs följande frågor innan ni börjar samtala:

1. Vad fastade du för i texten? Vad la du märke till i texten?
2. Hur kändes stämningen i texten?
3. Vilka funderingar eller frågor har du kring texten?
4. Vad gillade du i texten? Vad gillade du inte?
5. Har du läst eller hört något likande en gång? Tror du att det kan hända på riktigt?


Skriv nu en kort kommentar vad du tror händer i slutet och hur berättelsen fortsätter. Du ska nu förutspå igen.

Jag tror att följande har hänt/kommer att hända .......................................................................

Detta tror jag eftersom ..............................................................................................................

www.flickr.com



torsdag 6 september 2012

Dagens lektion fredag 7/9, forts måndag 10/9

Nu har jag gett respons på alla era texter. Några har lite responsarbete kvar, andra är helt färdiga. Ni som inte är färdiga ska göra klart era Justitiatexter, ni som precis fått kommentar på er text para ihop er med en kamrat och gör responsuppgiften.

Del I:

Ni som är helt klara ska spåna lite över bilden nedan. Jag vill att ni studerar bilden noga




och gör uppgifterna nedan:

1. Vad får du för känslor när du betraktar bilden?
2. Vem kan personen på bilden vara?
3. Hur gammal är personen?
4. Vad ser du mer på bilden?
5. Varför står han där, tror du?
6. När utspelar sig allt?
7. Vad kan ha hänt?
8. Vad kommer att hända?

Låt fantasin flöda men tänk på att det ska ha med lag och rätt, brott och straff att göra.

Ämnesmål: Studera en bild utifrån den kunskap man har med sig från so-lektionerna. Träna på lässtrategin "att förutspå" och "ställa hypoteser".

Språkmål: Kunna reflektera och formulera sina tankar och hypoteser i tal och skrift med hjälp av mallen nedan.



Mall:

När jag studerar bilden känner jag ...........................................................................................

Jag tror att personen på bilden är..................................................................... och är ............................

år gammal. Detta tror jag därför att ........................................................................................................

Jag ser även .........................................................................................................................................

Jag tänker att han står där, eftersom ....................................................................................................

Jag tror att han har .............................................................................................................................

Sedan tror jag att ..................................................................................................................................


Del II
När du är färdig tittar du på filmen nedan och försöker koppla ihop det med bilden ovan.



Vad tror du nu att boken vi ska läsa handlar om?



Lycka till!

söndag 2 september 2012

Responsarbete

Hej alla

På dagens lektion sker följande:

1. Gör färdigt era texter om bloggen och Justitia.

2. När ni är klara ska ni arbeta tillsammans två och två. Nu ska ni nämligen få prova hur man ger respons och hjälper varandra att förbättra era texter.

Läs varandras texter och läs mina kommentarer på era texter. Hur kan ni tillsammans hjälpas åt att förbättra dem? Vad ska ni undersöka i era texter? Hur vet man att en text är bra? Jämför era egna texter med Thien Viens, Badiaas och Aysars texter. I deras kommentarer har jag skrivit ett par saker som utmärker en bra text. Dessa är:

1. Jag skriver en text som är sammanhållen och motsvarar uppgiftens syfte
2. Jag har inga tankeluckor i min text. Alla kan förstå vad jag menar och vad jag vill ha sagt.
3. Jag har följt textens genre, struktur och språk, dvs jag använder inget talspråk utan ett skriftspråk.
4. Jag har en disposition i min text där meningarna följer på varandra på ett logiskt sätt.
5. Mitt språk och min grammatik är varierad. Jag använder inte samma ord hela tiden utan använder mig av synonymer. Jag har inga onödiga grammatiska fel.
6. Jag kan hantera alla skiljetecken, såsom punkt och kommatecken.

Ur Språket på väg

Hjälps nu åt att förbättra varandras texter utifrån dessa 6 saker. Sedan ändrar ni i texten och publicerar den igen.

Aysar, Thien Vien och Badiaa finns där för att hjälpa er.

Lycka till!